Neslihan Yavuzcan ile Keyifli bir Sohbet

Türkiye'nin çok yönlü sporcu ve sunucusu Neslihan Yavuzcan'ın spor, televizyon, podyum ve gazete serüveni..

Bu haftaki sayfamızda geçmişte moda dünyasından da takip ettiğimiz Türkiye'nin değerli bir sporcusuna, Neslihan Yavuzcan'a yer ayırdık. Kendini spora ve insanların sağlıklı, formunda yaşamasına adayan Neslihan Yavuzcan basketbolda, podyumda, televizyonda, gazetede yaptığı takdire şayan projelerle iyi bir yer edinmeyi başardı.

- İşte Neslihan Yavuzcan'ın sizlerle paylaştıkları:

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben çok küçük yaşlarda basketbola başladım. Sonrasında profesyonel olarak Beşiktaş Spor Kulübü'nde minik, yıldız, genç, A takımında ve aynı anda okul takımında çok uzun seneler basketbol oynadım. Basketbolu bıraktıktan sonra da basketbol antrenörü kartımı alıp Yıldırım Spor Okulları ve küçük takımları çalıştırdım. Modellik hayatıma ise 1992 Türkiye Güzellik Yarışmasına katıldıktan sonra başladım. Yarışmada derece aldıktan sonra defilelere çıktım, reklamlarda oynadım. Mankenlik yaparken, televizyon programları, antrenörlük, ve gazetecilik hayatım hepsi beraber aynı anda ilerledi. Bir yandan Health&Shape dergisinde yazıyordum, bir yandan da Show TV'de televizyon programım "Ofsayt ve Frikik" programlarını yapıyor ve Yıldırım Spor'u çalıştırıyordum. Tabii ki modellik tüm hızıyla devam ediyordu.

Ekranların sporcu kızı Neslihan, spor ve sağlıkta olan açığı nasıl fark etti?

Kapitalist toplumlar aynı zamanda çabuk tüketim toplumlarıdır. Yarışır gibi çalışırsınız, yemek yersiniz. Hızlı yemek yemek ve tüketmek obeziteyi yaratır. İnsanlarımız sadece yemek yiyor, televizyon karşısında uyuyor ve hiç hareket etmiyorlar. Ben de çocuk yaştan beri sporun içinde olduğum için bildiklerimi insanlara aktarmam gerektiğini ve daha sağlıklı bir yaşam şeklini onlara sunmam gerektiğini düşünerek yola çıktım. Tam 18 yıldır bu yola baş koyup sizlere daha sağlıklı, bilinçli bir yaşam sunmanın yollarını arayarak televizyondaki programım "Sportif"i oluşturdum. Yıllarca Şansal Büyüka'nın ekibinde kendi ekibimle kurgusu, montajı, jeneriği, tanıtımını yaparak "Sportif ve Marka" programlarımı hazırlayıp, sundum. Bu yola baş koymanın hakkını verip "Sportif"in kitabını, CD'sini, web sayfasını, radyo programını ve Akşam Gazetesi'nin cumartesi ekinde Sportif sayfasını yaparak Türkiye'de sporun yüzü olmuş, bu konuda ilklere imza atmış, işimi markalaştırmış bir insanım.

Marka olmak dediniz, kendi markanızı nasıl yarattınız ve bunun sırrı nedir?

Antrenörüm Fehmi Sadıkoğlu'nun bir sözü vardır: 'İstemek, başarmanın yarısıdır'. Ben de bu ilkeyle hareket ettim, hayatım boyunca. Hep bir adım veya iki adım önden düşünmek, şekillendirmek ve uygulamak benim yaşam şeklimdir. Hiç yılmam ve o işi hayata geçirene kadar kapıları açarım. Çalışırım ve hayata geçiririm. Hayal ettiğim, kurguladığım her işi başardım ve bundan sonra da başaracağım. Azim şart. Sportif bir televizyon programı, gazete sayfası,www.sportiftv.com ile web sayfası, 'Hem ye, hem de form da kal' adıyla bir kitap ve 'Sportif formül' adıyla 55 dakikalık bir egzersiz DVD'si ile insanların karşısında oldum. Ayrıca yakında sağlıklı müsli yiyeceklerle ilgili bir çalışmayla da karşınızda olacağım.

"Güneş" gazetesinde Marka olmuş kişilerle röportajlar yapıyorsunuz, kimler size daha ilginç geldi?

Evet, tam dört yıldır "Güneş" gazetesinde tam sayfa her Pazar "Marka" röportajlarım çıkıyor. Spor, sanat ve siyasette marka olmuş kişiler ile röportajlar yapıyorum. Röportajı yaptıktan sonra deşifre etmek benim için en keyifli kısım. Çünkü sohbet ettiğiniz kişiyi deşifre etmek, vurgularını, duraksamalarını, hararetini, iş ve yaşam aşkını duymak bana çok keyif veriyor. Sayfayı yaparken ara başlıklar, başlık, mizanpajı derken bir bakmışısınız birşeyler akmış, gitmiş. Roma'ya tatile gittiğimde Başbakan Erdoğan'a ulaştım, bin bir zorlukla oldu ama sorumu sordum, beni Türkiye'nin sporcu kızı diye tanıması çok hoşuma gitmişti. Her yaptığım röportajdan yeni şeyler öğreniyorum. Bu da ayrı bir mutluluk. Zaten spor programlarımı da çekerken merak ettiğim her şeyi öğrendim. Üstelik hala yolun başındayım. İşime hala öyle sarılıyorum. Yeni fikirler üretmeye bayılıyorum.

Bir gününüzü nasıl geçirirsiniz?

Sabahları çok erken kalkarım ve güne muhakkak şükrederim. Yani hava nasıl olursa olsun terasıma çıkarım "güneş"e selam verip, şükredip, iyi, sağlıklı ve güzel bir gün dilerim. Olumlamalarımı yaparım. Pozitif düşünce gücüne, evren olarak çok ihtiyacımız var. Aydınlık ve farkındalık yaratmaya… Sonrasında sıkılmış meyve suyumu içip, güne koyulurum yapılacak işlerime göre. Yemek yemeyi çok severim. Vücut saatimi dinler ve canımın istediği şeyleri yerim. Haftanın üç günü muhakkak spor yaparım, hafif kilolar ile ağırlık çalışırım. Sinemaya giderim, bol kitap okurum ve arkadaşlarımla çok tembellik ederim. Ailem benim için çok önemlidir. Zamanımın çoğunu onlarla geçiririm.

Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

'Hem ye Hem formda kal' adlı kitabımda anlattığım gibi koruyorum. 16 yıldır konsantre ve kutuda içecekler içmiyorum, patates kızartması yemiyorum. Fast Food'tan çok uzak yaşıyorum. Yemeklerimi zeytinyağı ile yapıyorum. Et, sebze, balık, salata ve meyveyi çok tüketiyorum. En önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında kendi vücut saatimi dinliyorum.

Şimdi neler yapıyorsunuz, projeleriniz nedir?

Gazetedeki sayfam devam ediyor. Geçtiğimiz yıl çıkarttığım 'Sportif Formül' adlı 55 dakikalık egzersiz DVD'imle birlikte aktiviteler düzenleyip insanlara egzersiz yapma alışkanlığını kazandırarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi anlatıyorum. Katılım çok yoğun oluyor. Sportif tur ile İlkbahar ve yazın Türkiye'de turne yapmak istiyorum. Şimdiden çalışmalara başladım tabii ki. Sponsorlarla görüşüyoruz. Televizyon programlarım başlıyor ve yeni kitabımın, yeni egzersiz dvd'imin hazırlığı içindeyim. Kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. ve şu sıralar senaryo ve roman yazarlığı eğitimime devam ediyorum. yolumuz daha çok uzun. Bu yolda ilerlerken kendi sevgi bahçemizi yaratalım..

TOP Call Now Button Bize Ulaşın 0532 207 01 59